- Tilbage >

Sharon: Israel opnår handlefrihed

11. april 2004 14:00 Udland
Sharon: Israel opnår handlefrihed
Nye ofre på Vestbredden
En yngre mand blev søndag dræbt under en israelsk operation i Nablus. Manden befandt sig et i et hus, hvor to medlemmer af Fatah-organisationen blev arresteret.
Foto: Alaa Badarneh,  © Scanpix
Israelske topembedsmænd forhandler i dag i Washington de sidste detaljer i en række dokumenter, der bliver omdrejningspunkt for premierminister Ariel Sharons møde onsdag med præsident Bush.

 

Sharon rejser mandag aften til USA, og det længe ventede møde med Bush kommer til at koncentrere sig om den israelske leders plan om ensidige skridt i forhold til palæstinenserne.

 

Kort
Detail-kort over Gazastriben
 

 

Amerikansk accept
Det centrale element er hans plan om at evakuere de jødiske bosættelser i Gaza-striben og et begrænset antal bosættelser på den besatte Vestbred. Israel vil dog fortsat bevare kontrollen over Philadelphi Road, en vej der går langs grænsen til Egypten.

 

Planen vækker voldsomme protester på den israelske højrefløj, men Sharon forsvarer planen med, at det vil give Israel fuldstændig handlefrihed i kampen mod palæstinensisk terrorisme.

 

- Denne plan tillader os at handle helt uden begrænsninger mod terror, en kamp som vi vil fortsætte, siger Sharon ifølge det israelske dagblad Haaretz.

 

Ifølge Haaretz vil Sharon på onsdag få præsident Bushs skriftlige garanti for, at USA ikke vil forlange israelsk tilbagetrækning til våbenstilstandslinjen fra 1949 - delingslinjen frem til Seks-dages krigen i 1967. Den kaldes også Den Grønne Linje.

 

Kort
Interaktivt kort over Vestbredden
 

 

Garantier til Israel
Bush og Sharon vil udveksle "breve" der fastslår de to staters holdninger til den fremtidige udvikling i Mellemøsten. Af Bushs brev vil det fremgå, at USA accepterer at en endelig løsning på grænsedragningen tager hensyn til "de demografiske realiteter", skriver Haaretz.

 

Det betyder at Ariel Sharons mangeårige strategi med at fremme jødiske bosættelser i de besatte områder nu bærer frugt, idet USA er rede til at acceptere israelske territoriale krav, der bestemmes af tilstedeværelsen af bosættelserne.

 

Sharons brev vil til gengæld erklære, at Israel fortsat støtter den såkaldte "Køreplan for fred" og princippet om dannelsen af en palæstinensisk stat ved siden af Israel. Brevet vil erklære, at Sharons ensidige skridt er i overensstemmelse med Køreplanen, skriver Haaretz. Forlede sagde Sharon dog, at han ikke kan forestile sig dannelsen af en palæstinensiske stat i nogen overskuelig fremtid.

 

Ifølge avisen indeholder det amerikanske brev tillige løfter om at USA fortsat understøtter Israels sikkerhedsinteresser, og vil sikre at landet bevarer "det kvalitative strategiske forspring" - en omskrivning af, at Israels militære kapacitet skal være bedre end regionens øvrige landes.

 

Blokerer nye diplomatiske initiativer
Brevet vil rumme et løfte om at USA fastholder "Køreplanen", og derfor ikke vil give plads for andre diplomatiske initiativer. USA vil også understrege, at man accepterer Israels ret til selvforsvar, herunder Israels ret til at udføre anti-terror operationer i de områder, som Israel planlægger at trække sig ud af, skriver Haaretz.

 

Israel forventer, at mødet onsdag vil betyde en amerikansk godkendelse af linjeføringen for den sikkerhedsbarriere, som Israel er i færd med at opføre på den besatte Vestbred. Israels modydelse for godkendelsen er ifølge presseforlydender, at muren ikke skaber områder, hvor tusinder af palæstinensere bliver placeret i aflukkede områder mellem muren og våbenstilstandslinjen fra 1949.
 Læs også: 

Likud skal stemme om Gaza-rømning (11-04-2004)