www.boykotisrael.dk

- Tilbage >

40 årshykleri

Af  Bent Hansen Odense

(tidligere offentliggjort i Fyens Stiftstidende, 29.05.06)  

PALÆSTINA: Det palæstinensiske folk står med ryggen mod muren. Årtiers kamp for en selvstændig palæstinensisk stat har ikke bragt denne stat indenfor rækkevidde. Den nationale enhed er smuldret, den fælles front mod Israel er stadig mere åbenlyst erstattet af frustration og afmagt.

Betegnende for det internationale styrkeforhold og det fortsatte internationale hykleri mødtes den såkaldte kvartet, FN, USA, Rusland og EU, i marts. Selv om den officielt støtter en to-statsløsning, viser virkeligheden, at det kun er varm luft til brug for at berolige verdensopinionen.

Som så ofte før belærte kvartetten palæstinenserne om, at der kun kan skabes løsninger, hvis man afstår fra brug af vold. Kritikken rettes (som altid) ensidigt mod palæstinenserne, som man forsøger at trække ved næsen i en endeløs og udsigtsløs march på stedet.

Grundlaget for en bæredygtig palæstinensisk stat undergraves hver eneste dag. Der er tale om en endeløs række af brud på folkeretten.

I snart 40 år har Israel krænket utallige FN-resolutioner. Bosættelserne fortsætter i de palæstinensiske områder. Den forhadte mur videreføres tværs igennem palæstinensiske landsbyer, målbevidst tiltager Israel sig kontrollen over den livsvigtige vandforsyning.

USA og Israel har i stigende omfang fået splittet palæstinenserne. Så længe Fatah og Hamas kæmper en blodig kamp i de palæstinensiske områder, kan Israel føle sig sikker. Derfor puster Washington og Tel Aviv energisk til konflikten. På grund af USA's og Israels politik og manglende vilje til at løse konflikten er en løsning udskudt til en fjern fremtid. Både Israel og USA har brug for fjendebilleder, og det palæstinensiske folk betaler med sit blod.